Výskyt

Problém nerovnosti pokožky možno najviac pozorovať v oblasti zadku, stehien, bokov, brucha a na pažiach. Ženy majú práve u týchto partií tenšiu kožu, ktorá spôsobuje väčšiu viditeľnosť nežiaducich jamiek. Z hľadiska výskytu nesmieme zabúdať ani fakt, že celulitída nie je len problémom plnoštíhlych žien, ale postihuje aj štíhle ženy, ktoré k jej vzniku môžu mať napríklad genetickú predispozíciu alebo iný dôvod zo zoznamu spomínaných príčin vzniku.

Stupeň závažnosti

Počuli ste niekedy o tom, že celulitída má niekoľko stupňov, ktoré je možné určiť podľa tzv. štiepacieho testu? Ten spočíva v tom, že jednoducho stlačíte kožu medzi palcom a ukazovákom tam, kde chcete zistiť stav pokožky. Podľa stavu kože, je možné rozdeliť celulitídu do štyroch stupňov.

  1.  veľmi mierne prejavy, viditeľnosť iba pri štiepacom teste.
  2.  viditeľné nerovnosti aj bez použitia testu, pri zatnutí svalov. V ľahu hrbolčeky vymiznú.
  3.  viditeľné jamky aj pri ľahu a bez zatnutia svalov.
  4.  viditeľnosť pri akejkoľvek pozícii, okrem nevzhľadných prepadlín sú prítomné aj ďalšie zdravotné problémy napr. degeneráciu väziva spôsobujúce bolesť.

Celulitída – čo to vlastne je?

Celulitída alebo pomarančová koža je estetický problém, ktorý chtiac nechtiac trápi väčšinu z nás žien. Výskyt tohto nedostatku nie je pre naše telo nijako ohrozujúce, ale nášmu sebavedomiu naopak môže veľmi uškodiť. Prečítajte si význam pojmu celulitída a dôvody vzniku týchto nežiaducich dialíčkov a čo je možné proti nim robiť. Možnosti tu sú, neprepadajte teda panike!

Celulita, paniculosa, liposclerosa, lipohypertrofia, lipedém to všetko sú odborné pomenovania pre pomarančovú kožu. Zjednodušene povedané celulitída predstavuje typ zvrásnenej kože, kedy dochádza k zmenám tukového väziva a dôsledkom toho degeneruje naša pokožka. Prejavom tohto procesu sú potom už nami známe dialíčky a nerovnosti. Za zmienku stojí aj to, že termín celulitída nie je správne používaný. Podľa medicínskeho označenia predstavuje celulitída zápal buniek. Správne by sa teda mal používať termín celulita, ktorý zodpovedá popisu problému.

Príčiny vzniku

Pokiaľ patríte medzi tie, ktorých práve celulita trápi, určite ste si túto otázku už nespočetnekrát pokladali. Odpoveď však nie je taká jednoduchá, vznik problému možno pripočítať celému radu faktorov. Poďme si teraz spoločne prejsť tie najznámejšie príčiny vzniku.

  1. Genetické predispozície Rovnako ako pri najrôznejších ochoreniach, tak aj pri tomto probléme sú gény neúprosné. Pokiaľ teda Vaša mamička či babička mala sklony k pomarančovej koži, zrejme tomu bohužiaľ neuniknete ani Vy!
  2. Pohlavie Aj keď to môže byť akokoľvek nespravodlivé, pomarančová koža bohužiaľ trápi viac ženy ako mužov. Vysvetlenie je jednoduché! Muži majú totiž iné spojivové tkanivo, než my ženy a ich tukové bunky zostávajú hlbšie, zatiaľ čo u nás u žien vystupujú na povrch kože. Zahraničné štúdie o celulitíde navyše uvádzajú, že okrem pohlavia o vzniku rozhoduje aj národnostné etnikum. Slovanské ženy oproti ostatným národnostiam trpia nevzhľadnými jamkami viac a ďalšou zvláštnosťou je aj to, že u latinskoamerických žien sa celulitlita najčastejšie objavuje v oblasti bokov, zatiaľ čo u anglosaských a severských žien skôr v oblasti brucha.
  3. Hormonálna nerovnováha Prvé výrazné hormonálne zmeny zaznamenáva väčšina žien počas obdobia puberty a ďalej pri období tehotenstva, po pôrode alebo počas klimaktéria. Za nerovnosťami a ich vznikom konkrétne často stojí ženský hormón estrogén. Ten má nepriaznivý vplyv vzhľadom na pružnosť a pevnosť väziva a zvyšuje ukladanie tuku a zadržiavanie vody v tele. Z tohto dôvodu býva často vznik pričítaný práve hormonálnej antikoncepcii, ktorá obsahuje spomínaný ženský pohlavný hormón estrogén, ktorý spolu s progestínom zabraňuje nežiaducemu otehotneniu.
  4. Životný štýl Zdravý životný štýl a dostatok pohybu je základom na zmiernenie a predchádzanie nežiaducim dialíkom. Skúste vynechať rizikové faktory zahrňujúce stres, fajčenie, nadmerný príjem alkoholu, užívanie hormonálnej antikoncepcie a možno budete prekvapené! Aj keď to tak nemusí vyzerať aj tieto faktory podporujú rozvoj tohto kozmetického nedostatku.
  5. Stravovanie Okrem správneho životného štýlu musíte dbať aj na náležité stravovanie. Potraviny obsahujúce veľké množstvo soli, tukov a konzervantov spôsobujú rôzne metabolické poruchy, ktoré práve vznik pomarančovej kože podporujú a zhoršujú.

Ako účinne predchádzať vzniku a zhoršeniu

Možností zlepšenia a predchádzania existujú! Ideálne je skombinovať nižšie uvedené tipy. Zaručene Vám pomôžu

Zdravý životný štýl

Ak chcete začať boj, bez zdravého životného štýlu to nemožno dosiahnuť. Nenechajte sa ale mýliť, nejde o žiadne diéty či radikálne opatrenia, iba o to, aby Vaše telo bolo v dobrej kondícii.

Strava

5 najlepších anticelulidných potravín

Strava má pre našu pokožku skutočne nezanedbateľný vplyv. Pravidlo „Ste to, čo jete“ platí pri nežiaducich nerovnostiach ešte viac. Nie je však potrebné držať žiadne drastické diéty, ale mať pestrý a vyvážený jedálniček, ktorý bude mať vyvážený pomer bielkovín, tukov a sacharidov. Naopak odporúčame obmedziť nadmernú konzumáciu cukrov, múky, lepku a živočíšnych tukov. Ako prevencia môže poslúžiť aj zaradenie nižšie uvedených potravín u ktorých bol preukázaný pozitívny účinok.

  1.     Ľanové semienka
  2.     Morské riasy a zdravé tuky
  3.     Ovocie – citrusy, ananás, banány, jahody, marhule
  4.     Zelenina – melón, uhorka, avokádo, červená repa
  5.     Orechy

Ak chcete boj ešte viac podporiť, vyskúšajte doplnky stravy, najmä vitamíny A, D, C, E, B – komplex či zinok. Pomôcť Vám tiež môžu bylinky, a to konkrétne púpava, vres, žihľava alebo lipkavec. Skúste si teda namiesto ovocného čaju pripraviť bylinkový čaj a podporiť tak nielen redukciu dialíčkov, ale aj celkové zdravie Vášho organizmu.

Dostatočný pitný režim

Pitný režim nie je len základom pre hydratáciu nášho tela. Základom je aj na boj s pomarančovou kožou. Dostatok tekutín podporuje krvný obeh a prietok lymfy, kedy dochádza k odplavovaniu škodlivých látok a toxínov z nášho organizmu, ktoré okrem iného stoja za vznikom popisovaného problému. Všeobecne odporúčame piť najmä čistú pramenitú vodu a bylinné čaje. Skvelou alternatívou môže byť napr. zelený čaj. Ten obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú spaľovanie tukov a tým môže predchádzať aj pomarančovej koži.

Tip 1 ! Pokiaľ neradi pijete čistú pramenitú vodu, vyskúšajte vodu s prídavkom citrusových plodov či vodu s prídavkom šťavy s vysokým obsahom ovocných či zeleninových zložiek. Naopak úplne obmedzte sladené sýtené malinovky, alkohol či nezdravé energy drinky.

Tip 2 ! Ak hľadáte hydratáciu bez pitnej vody, skvelým tipom je vlažný čaj. Čaj si dokonca môžete pripraviť aj z vody, ktorá nie je priamo pitná, pretože sa prevarí.  Keďže čaj je technicky 100 % voda ochutená len bylinkami, je to skvelá alternatíva vody.

Šport a aktívny pohyb

Pýtate sa aký je najlepší šport na celulitídu? Odpoveď Vás určite neprekvapí! Akýkoľvek pohyb na prevenciu a zlepšenie pomôže a každý krok sa počíta. Skúste napríklad namiesto každodenných ciest MHD ísť do práce pešo. Ušetríte svoju peňaženku a zároveň podporíte aj svoje zdravie.

Ak však chcete poznať konkrétne športy, ktoré Vám pomôžu s dialíčkami zatočiť, zaraďte do Vášho tréningu bicykel, plávanie, rýchlu chôdzu či beh.

Dostatok spánku a odpočinku

Možno si hovoríte, že dostatok spánku a odpočinku nesúvisí s problémom pomarančovej kože, ale nie je to tak. Pokiaľ neodpočívate dostatočne, Vaše telo zaznamenáva psychické napätie a nemôže tak správne regenerovať a odstraňovať stres, ktorý zvyšuje množstvo toxínov a ich následné ukladanie do našej pokožky.

Lymfodrenážna masáže

Jednu z vecí, ktorá funguje proti celulite možno nazvať ako lymfodrenážnu masáž. Ide o masáž, ktorú je možné vykonávať buď manuálne, alebo pomocou prístroja a jej cieľom je zlepšiť obeh lymfy. Vďaka jemným hmatom, ktoré vykonáva masérka dochádza k podpore látkovej výmeny a správneho fungovania organizmu. Rovnaká situácia platí aj pre prístrojovú cirkuláciu, kde sa taktiež pôsobí na miesta s výskytom lymfatickým uzlín. Upozorňujeme však, aby ste sa dôkladne zamerali na výber tohto typu masáže, pretože neodborne uskutočnená lymfodrenáž, by naopak Vášmu telu mohla uškodiť. Vždy teda radšej využite služby fyzioterapeutických centier ako neodborných masérov.

Saunovanie

Okrem lymfodrenážnych masáží je možné bojovať aj pomocou saunovania. Nielen, že sauna nám pomáha relaxovať a tvoriť hormóny šťastia, ale zároveň napomáha aj k uvoľneniu svalov a vyplavovaniu nežiaducich látok z tela.

Otužovanie

Ľadovo studená voda zrýchľuje cirkuláciu krvi a lymfy (vrátane tých v podkoží). Telo „masírované“ vodou sa stáva pevným, hladkým a získava zdravú farbu. A naša celulitída začne pri pravidelnej aktivite mihnutím oka úplne miznúť! Otužovanie funguje ako bezplatná liečba, ktorá pomáha redukovať celulitídu.

Domáci boj

Nemáte čas chodiť do sauny a lymfodrenážnej masáže? Nič si z toho nerobte a vyskúšajte domácu liečbu v pohodlí svojho domova. Aj maličkosti dokážu pomôcť, len buďte trpezlivé a venujte svojej pokožke starostlivosť!

Jednou z takýchto vecí môže byť metóda tzv. suchého kefovania. Tá bola známa už v starovekom Grécku a používali ju najmä športovci, ktorí tak uľavovali svojim natiahnutým svalom. K tejto metóde Vám postačí obyčajná jemná kefa či masážne rukavice. Procedúru môžete absolvovať večer pri televízii, ideálne pred sprchovaním, kedy účinok umocníte ešte pomocou striedania kúpeľa v teplej a studenej vode. Striedanie teplej a studenej vody totiž rozprúdi Vašu krv a následkom toho dôjde k lepšiemu prekrveniu pokožky a jej následnému vypnutiu a vyhladeniu. Chcete ešte lepší efekt? Tak pri sprchovaní použite telový peeling! Vďaka nemu bude pokožka ešte viac prekrvená, a navyše bude aj úžasne hebká.

Po kefovaní a následnom peelingu v sprche môžete ešte pre maximálny účinok použiť krémy proti celulite! Dnes existuje nepreberné množstvo týchto prípravkov, stačí si teda len vybrať! Neviete, aký je najlepší krém na celulitídu? Nezúfajte, tento krém zatiaľ zrejme neexistuje! Všetky krémy a olejčeky sú iba akýmsi doplnkom, samy o sebe však nezaistia žiadne veľké zázraky. Pokiaľ Vás tento fakt neodradí, odporúčame siahnuť po krémoch a olejčekoch s obsahom látok, ktoré zlepšujú prekrvenie pokožky (kofeín, škorica, kapsaicín a pod.) a tým práve napomáhajú redukovať nevzhľadné dialíčky.

V poslednej dobe sa hojne oslavujú aj banky as ním spojené bankovanie. Tie fungujú vďaka princípu podtlaku a sú k dispozícii v najrôznejších variantoch od sklenených až po silikónové. Rovnako ako kefovanie aj bankovanie môžete prevádzkovať pri televízii a nielen, že sa budete určite dobre baviť, ale podporíte tak aj správne prekrvenie Vašej pokožky .

Prístrojový boj

Okrem všetkých spomínaných metód a produktov existujú aj špeciálne prístroje na redukciu nerovností. Jeden taký sa nazýva Beautylizer. Beautylizer predstavuje neinvazívny prístroj, ktorý funguje na princípe rolerových vibrokompresií v kombinácii s pôsobením LED červeného svetla. Vďaka rotácii guličiek dochádza k pôsobeniu na všetky vrstvy kože ak redukcii nahromadeného tuku. Prístroj má vynikajúcu účinnosť preukázanú vedeckými výsledkami a Vy si ho vďaka nám môžete vyskúšať a o výsledkoch sa sami presvedčiť!

Prevencia vzniku

Pokiaľ aj Vás trápi celulitída, neprepadajte panike, hoci tomu možno neveríte, tento problém trápi naozaj väčšinu z nás a treba si pripomínať, že najčastejšie ide iba o kozmetickú záležitosť, ktorá neohrozuje naše zdravie. Najlepšou prevenciou nielen pre pomarančovú kožu je dodržiavanie zdravého životného štýlu zahŕňajúce kombináciu vyváženej stravy a dostatočného pohybu. Nezabúdajte však ani odpočívať a dostatočne spať a pri akýchkoľvek ťažkostiach a bolesti súvisiace nielen s popísaným problémom, vyhľadajte vždy lekársku pomoc.

Rada na záver

A jedna malá rada na záver, skúste sa prijať aj so všetkými svojimi malichernými nedokonalosťami a zapracujte na sebaláske. Celulita síce nie je nič príjemné, ale nie je to žiadny dôvod na hanbu a uvidíte, že keď ju prijmete, zrazu už Vám nebude pripadať taká hrozná!

Dúfam, že sa Vám tento blogový príspevok páčil a skúste mi do komentára napísať koľko krát som bola v tomto článlu na fotografii a čo by Vás ešte zaujímalo ohľadom ZDRAVIA, KRÁSY, ESTETIKE A RELAXE.

Antonia ☺

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore